вул. Женевська, буд. 6б м. Кривий Ріг

cpmd03@gmail.com

(067)6285531

Як уникнути йододефіциту?

СІЧЕНЬ —  МІСЯЦЬ ОБІЗНАНОСТІ ПРО ЩИТОПОДІБНУ ЗАЛОЗУ. ЯК ДБАТИ ПРО ЗДОРОВ’Я ЦЬОГО ОРГАНА?

Перший місяць року — саме час поговорити про функції щитоподібної залози та наслідки йододефіциту для її роботи та організму в цілому. 

Щитоподібна залоза – це ендокринний орган, що має форму метелика. Вона розташована на передній поверхні шиї, попереду трахеї. Її робота полягає у секреції гормонів тироксину (Т4) та трийодтироніну (Т3), що виділяються у кров, а потім розносяться до всіх тканин організму. Ці гормони потрібні для нормального функціонування практично всіх органів та систем. Вони впливають на обмін речовин, зберігання тепла, роботу серця та судин, ріст і формування скелету і м’язів, інтелектуальний розвиток дітей та емоційну стабільність дорослих та ін. Недарма щитоподібну залозу називають “щитом” організму.

Значення йоду для нормального функціонування щитоподібної залози

Щитоподібна залоза не може працювати без достатньої кількості йоду в організмі, оскільки він є невід’ємним компонентом її гормонів. При недостатності йоду щитоподібна залоза збільшується і не виробляє достатню кількість гормонів (гіпотиреоз). Буває так, коли в організмі є надлишок йоду, і тоді щитоподібна залоза виробляє підвищену кількість гормонів (гіпертиреоз).
Дефіцит йоду в організмі може призводити до: відчуття постійної втоми, слабкості; збільшення щитоподібної залози; затримки росту дітей; зниження розумової активності, погіршення пам’яті; загрози переривання вагітності; зміни маси тіла; випадіння волосся; сухості шкіри, втрати її еластичності; раку щитоподібної залози та ін.

Якщо ви маєте подібні симптоми, проконсультуйтесь з лікарем, який у разі потреби скерує вас на обстеження. У жодному разі не приймайте самостійно йодовмісні препарати без консультації з лікарем!

Норми споживання йоду в Україні

Добова потреба в йоді залежить від віку. Так, для дітей і підлітків — 90-150 мкг; дорослих чоловіків та жінок — 150 мкг; жінок під час вагітності та у період лактації — 200 мкг (1 мкг = 1 мільйонна частина грама).
Особливу увагу достатній кількості йоду в раціоні потрібно приділити вагітним, жінкам, які годують грудьми, та дітям.

Як уникнути йододефіциту?

Щоб уникнути йододефіциту, фахівці радять споживати йодовану сіль, що є безпечною та ефективною стратегією боротьби з дефіцитом йоду. Але пам’ятайте про рекомендацію ВООЗ щодо споживання солі: не більш ніж 5 г на добу.

Також для запобігання йододефіциту варто скорегувати щоденний раціон. Включіть до нього білу рибу (минтай, тріску, хек); морепродукти (мідії, кальмари, креветки, ікру); морську капусту; овочі (буряк, томати, спаржу, шпинат, редиску, баклажани, зелену цибулю, щавель); фрукти (банани, апельсини, хурму, дині, лимони, ананаси, фейхоа); яйця; молоко; яловичину; волоські горіхи.

Нагадаємо, Україна входить до переліку країн з недостатнім споживанням йоду, який потрібен організму для вироблення гормонів щитоподібної залози. Тож українцям потрібно уважніше ставитися до наявності в раціоні продуктів, які містять йод.